Projekty

W tym dziale znajdziecie panstwo nasze projekty
Wszystkich zainteresowanych kursami oraz szkoleniami zapraszamy do udziału w projekcie.Numer i nazwa priorytetu: | VII. Promocja integracji Społecznej |
Numer i nazwa działania: | 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji |
Numer i nazwa poddziałania: | 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centra pomocy Rodzinie |
Województwo: | podkarpackie |
Urz±d w którym złozono wniosek | Wojewódzki Urz±d Pracy w Reszowie |
Tytuł Projektu | Czas na aktywność w mieście Przemyśl |
Okres realizacji projektu | 01.01.2009-31.12.2009 |
Obszar realizowania projektu: | Województwo: podkarpackie Powiat: Powiat m. Przemyśl Gmina: Przemyśl |
Nazwa Projektodawcy | Miasto Przemyśl/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu |
Status prawny | Gmina samorz±dowa/jednostka organizacyjna |
NIP | 795-104-75-71 |
REGON | 005070399 |
Osoba uprawniona do podejmowania decyzji wi±ż±cych w imieniu projektodawcy: | mgr Mirosław PrzewoĽnik |
Osoba do kontaków roboczych: | Wiktor Blusiewicz |
Numer telefonu: | 016 675 02 37 |
numer faksu | 016 675 05 59 |
Czy wystepuj± partnerzy: | NIE |
Charakterystyka projektu
Cel Projektu:
Kluczowym problemem z punktu widzenia zadań MOPS przewidzianym do realizacji w ramach projektu systemowego(P) jest przeciwdziałanie pogłębiaj±cemu się zjawisku wykluczenia społecznego (WS) osób objętych świadczeniami pomocy społecznej.ٱczna liczba osób .które w 2008r. skorzystały z pomocy materialnej i rzeczowej wyniosła 8 097, co stanowi 12.4 % ogółu mieszkańców.Na podstawie opinii pracowników socjalnych(PS) MOPS, należy wnioskować że liczba osób korzystaj±cych z pomocy społecznej w 2008r.
w stosunku do 2007r. nie zmniejsza się,a wręcz wzrasta.Głównymi przyczynami WS w Przemyślu s± : bezrobocie, ubóstwo powi±zane z uzależnieniem od pomocy społecznej, niepełnosprawność. Bezpośredni± przyczyn± ubóstwa jest wysoka stopa bezrobocia, która w I półroczu 2008r.wyniosła 16,2 % (Ľródło : dane PUP ) i tylko nieznacznie się poprawiła w stosunku do 16.7% na koniec 2007r.
Z tytułu ubóstwa w 2008 roku skorzystało 1 196 rodzin w których było 3 812 osób tj. 47% ogółu korzystaj±cych,zaś z tytułu bezrobocia 1 371 rodzin w których było 4 831 osoby tj. 59.7 % ogółu korzystaj±cych. Przedstawiona analiza pozwala stwierdzić ,Ľe wysoki poziom bezrobocia w m. Przemyślu skutecznie uniemożliwia realizację celów osobistych i zawodowych znacznej grupie mieszkańców, pogłębiaj±c obszary ubóstwa oraz prowadz±c do marginalizacji i WS całych rodzin.Opisywane zjawiska ubóstwa i bezrobocia w szczególny sposób dotykaj± grupę osób niepełnosprawnych,
którzy wobec wysokiej stopy bezrobocia przegrywaj± z osobami pełnosprawnymi w dostępie do rynku pracy.Pomoc± finansow± objętych było 748 rodzin ON,w których było 1 836 osoby co stanowi 22.7% ogółu korzystaj±cych.Istotne znaczenie społeczne ma usamodzielnienie osób opuszczaj±cych placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodziny zastępcze.
W 2008 roku osób korzystaj±cych z pomocy rzeczowej i finansowej na usamodzielnienie i kontynuację nauki było 43 w przyp. rodzin zastępczych oraz 57 w przyp. placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.
Osoby te pomimo osi±gnięcia pełnoletniości nie s± dostatecznie przygotowane do samodzielnego pełnienia ról społecznych osób dorosłych i najczęściej nie mog± liczyć na żadn± pomoc ze strony rodziny naturalnej.Po opuszczeniu opieki pozarodzinnej osoby te wymagaj± wszechstronnego wsparcia umożliwiaj±cego im integrację społeczn± i zawodow±. Powyższe liczby i wskaĽniki dot. 2008r obrazuj± ogromn± skalę potrzeb dla osób korzystaj±cych z pomocy społecznej w mieście Przemyśl.Objęte projektem systemowym 132 osoby w 2008r. to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.Monitorowana przez prac. socj. sytuacja materialno-bytowa rodzin i osób korzystaj±cych z usług MOPS wskazuje,że dominuj±cym problemem jest niski poziom wykształcenia, brak specjalistycznych umiejętności zawodowych, zdezaktualizowane kwalifikacje, bierność w poszukiwaniu nowych możliwości poprawy swojej sytuacji, uzależnienie od świadczeń socjalnych.
Sytuacja ta stanowi dla MOPS podstawę do kontynuacji projektu rozpoczętego w 2008r i wielopłaszczyznowego działania w zakresie form wsparcia, wdrażania programów walki z wykluczeniem i marginalizacj±. Ograniczone środki finansowe będ±ce w dyspozycji MOPS uniemożliwiaj± skierowanie pomocy do wszystkich potrzebuj±cych, w skali umożliwiaj±cej pełne usamodzielnienie od pomocy spot.
W ramach realizacji projektu zostan± przeprowadzone kompleksowe działania w szczególności wprowadzenie instrumentów aktywnej integracji. Te rodzaje wsparcia osobom i rodzinom umożliwi± im samodzieln± egzystencję i powrót do pełnienia ról społecznych.
Głównym celem projektu jest:
Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu 120 UP, poprzez uruchomienie procesu aktywizacji społecznej, edukacyjnej, zawodowej i zdrowotnej podopiecznych MOPS w Przemyślu. Projekt jest zgodny z planem działania na 2009 rok.Osi±gniecie celu głównego będzie możliwe przez realizację następuj±cych celów szczegółowych:
Powyższe cele projektu s± zgodne z następuj±cymi dokumentami strategicznymi:
- POKL - cel główny: wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społ. osób korzystaj±cych z pomocy społ.;
- cel szczeg.nr 1: podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo
- cel szczeg.nr 2: zmniejszenie obszarów wykluczenia społ.
- 2.SzOP POKL - cel nr 1 Priorytetu VII: poprawa dostępu do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społ.
- 3.Strategia Rozwi±zywania Problemów Społecznych Miasta Przemyśla na lata 2009-2015 (uchwalona w dn. 26.02.09r.)
- 4.Miejski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2004-2008
Grupy docelowe:
Projektem systemowym zostan± objęte 120 osoby nie pracuj±ce, będ±ce w wieku aktywności zawodowej, korzystaj±ce ze świadczeń pomocy społecznej-róĽnych form wsparcia, zamieszkałe na terenie miasta Przemyśl, w tym :- osoby dorosłe niepełnosprawne-20 os.
- osoby opuszczaj±ce placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze-12 os.
- osoby które będ± kontynuowały uczestnictwo w projekcie korzystaj±c z następuj±cych form wsparcia rozpoczętych w 2008r- język angielski-19 osób.
- finansowanie zajęć szkolnych zwi±zanych z uzupełnieniem wykształcenia ponadgimnazjalnego i zajęć w ramach kształcenia ustawicznego -14 osób (4 osoby równocześnie kontynuuj± j.angielski i szkołę)
Działania:
Realizacja projektu możliwa będzie dzięki wdrożeniu następuj±cych zadań, w ramach których każdy UP otrzyma 3 instrumenty wsparcia: Zad. 1 Aktywna integracjaRealizacja 100 kontraktów socjalnych i 20 umów z ON w ramach których będzie udzielone wsparcie finansowe, praca socjalna oraz instrumenty aktywnej integracji:
-organizacja i finansowanie treningów kompetencji i umiejętność społ.(instr. aktyw, społ.) dla 29 os. kontynuuj±cych udział w projekcie.o następuj±cej tematyce:moje słabe i mocne strony.wartości i zasady w pracy i życiu.radzenia sobie w sytuacjach dnia codziennego.Treningi te będ± przeprowadzane w 2 gr.po 10 os.i 1 gr. 9 os. Przewiduje się dla każdej grupy 3 sesje po 4 godz. Treningi będ± prowadzone przez psychologa. Przewiduje się również catering dla każdego UP w trakcie sesji treningów.
Kursy:
- kursu języka angielskiego (będzie realizowany jako dodatkowa forma wsparcia dla 4 osob. które będ± brały udział w kursach: prawo jazdy kat.C i przedstawiciel handlowy + prawo jazdy kat. B oraz dla 19 osób kontynuuj±cych udział w projekcie)
- kursów prawa jazdy(kat.C,C+E)
- przedstawiciel handlowy+prawo jazdy kat.B
- kosmetyczka
- kasjer walutowy
- opiekunka dziecięca i osoby starszej
- operator wózków widłowych
- kurs komp. ogólny
- kurs komp. ECDL
PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI 2007-2013
28 września 2007 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służ±cych realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce.Przyjęcie Programu umożliwia wykorzystanie środków EFS w Polsce w latach 2007-2013.
CELE I GŁÓWNE OBSZARY WSPARCIA POKL
Program będzie koncentrował wsparcie na następuj±cych obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia zwi±zane z budow± sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rz±dzenia.
Celem głównym Programu jest: wzrost zatrudnienia i spójności społecznej a do osi±gnięcia tego celu przyczynia się realizacja sześciu celów strategicznych do których należ±:
- Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo
- Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego
- Poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodz±cych w gospodarce
- Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powi±zaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy
- Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa
- Wzrost spójności terytorialnej.
WDRAŻANIE PROGRAMU
Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym.
- ¦rodki komponentu centralnego s± przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych.
- ¦rodki komponentu regionalnego s± w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
FINANSOWANIE PROGRAMU
Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany będzie w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jak± przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro a pozostał± część stanowi± środki krajowe.
REALIZACJA PROJEKTU
W ramach PO KL istnieje możliwość realizacji projektów w dwóch głównych trybach: systemowym i konkursowym. W trybie systemowym projekty s± realizowane przez beneficjentów imiennie wskazanych w Programie lub dodatkowych dokumentach stanowi±cych jego uszczegółowienie. Natomiast w trybie konkursowym projekty będ± mogły realizować wszystkie podmioty m.in.:- instytucje rynku pracy,
- instytucje szkoleniowe,
- jednostki administracji rz±dowej i samorz±dowej,
- przedsiębiorcy,
- instytucje otoczenia biznesu,
- organizacje pozarz±dowe,
- instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego,
- inne podmioty.