CZAS NA AKTYWNO¦Ć W MIE¦CIE PRZEMY¦L

Figure 1

Nasze artykuły w prasie

Poniżej znajdziecie Państwo artukuł który ukazał sie w miesięczniku NASZ PRZEMY¦L.


W bieżącym roku na podsumowanie działalności programu operacyjnego "Czas na aktywność w Mieście Przemyśl" zostanie wydany, co rocznym zwyczajem biuletyn






oraz opublikowana została publikacja z okazji 20 lecia MOPS Przemyśl okładka poniżej:






Czas na aktywność w Mieście Przemyśl


Projekty systemowe to jedna z form zdobycia dodatkowych środków na działalność ośrodków pomocy społecznej. Zasadnicze wytyczne dotyczące tworzenia projektów systemowych są uniwersalne dla wszystkich instytucji pomocy społecznej. Jednakże mając na uwadze fakt, iż od początku roku dochodziło do szeregu zmian tak w ustawach, rozporządzeniach czy też wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przygotowanie wniosku od dofinansowanie i realizacja projektu została już na początku obarczona trudnościami.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu stanął przed nowym wyzwaniem, a wiec przygotowanie i realizacja projektu systemowego Czas na aktywność w Mieście Przemyśl realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu VII, Działanie 7.1-Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Okres realizacji projektu systemowego Czas na aktywność w Mieście Przemyśl przewidziany jest na lata 2008-2013. Obecnie realizujemy program przewidziany na rok 2008.

W związku z nowymi zadaniami została powołana Grupa Projektowa w skład, której wchodzą:

  • Irena Brodzińska-Dyrektor MOPS
  • Henryk Hass-Zastępca dyrektora ds. Pomocy ¦rodowiskowej
  • Marek Skórka-Kierownik działu administracji

oraz powołano Zespół Zarządzający:

  • Wiktor Blusiewicz-Kierownik zespołu ds. POKL
  • Radosław Szuster-Administrator
  • Małgorzata Hendzel-Specjalista ds. rozliczania projektu
  • Ludmiła Trojniarz-Pracownik merytoryczny
  • Elżbieta Sobczuk-Pracownik merytoryczny
  • Marek Miciak-Pracownik merytoryczny


Kluczowym problemem z punktu widzenia zadań MOPS przewidzianym do realizacji w ramach projektu systemowego jest pogłębiające się zjawisko wykluczenia społecznego osób objętych świadczeniami pomocy społecznej.

Głównymi przyczynami wykluczenia społecznego w Przemyślu są: bezrobocie, ubóstwo powiązane z uzależnieniem od pomocy społecznej, niepełnosprawność i długotrwała choroba, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego oraz problem uzależnień. Sytuacja ta stanowi dla MOPS podstawę do wielopłaszczyznowego działania w zakresie form wsparcia, wdrażania programów walki z wykluczeniem i marginalizacją.

W ramach realizacji projektu Czas na aktywność w Mieście Przemyśl zostaną przeprowadzone kompleksowe działania w szczególności wprowadzenie instrumentów aktywnej integracji. Takie rodzaje wsparcia osobom i rodzinom umożliwią im samodzielną egzystencję i powrót do ról społecznych. Skuteczność tych form wsparcia będzie oznaczać, że uczestnik projektu przestanie korzystać z uprawnień do pomocy społecznej.

Celem głównym projektu jest Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu beneficjentów poprzez uruchomienie procesu aktywizacji społecznej, edukacyjnej, zawodowej i zdrowotnej podopiecznych MOPS w Przemyślu. Założeniem projektu jest również zwiększenie roli pracy środowiskowej, zindywidualizowane podejście do klientów Ośrodka Pomocy Społecznej.


Projektem systemowym zostaną objęte 132 osoby niepracujące, będące w wieku aktywności zawodowej, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, zamieszkałe na terenie miasta Przemyśl, w tym:

  • osoby dorosłe niepełnosprawne-12 osób.
  • osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze-20 osób.


Realizacja projektu możliwa będzie dzięki wdrożeniu następujących zadań:

Aktywna integracja

W ramach tego zadania przewidziano realizację 120 kontraktów socjalnych, które zostaną podpisane przez pracowników socjalnych. W ramach kontraktów socjalnych będzie udzielone wsparcie finansowe, praca socjalna oraz instrumenty aktywnej integracji:

  • organizacja i finansowanie warsztatów edukacyjnych i umiejętność społecznych dla 120 Uczestników Projektu, na które złożą się: komunikacja interpersonalna, trening asertywności, negocjacje, cv, listy motywacyjne. Warsztaty będą prowadzone przez specjalistę psychologa.
  • zostaną sfinansowane również kursy: prawa jazdy ( kat.C, kat.D), kurs języka angielskiego większość Uczestników Projektu skorzysta z jednego lub dwóch kursów zawodowych, przewidziano również możliwość finansowania zajęć szkolnych związanych z uzupełnieniem wykształcenia ponad gimnazjalnego i zajęć w ramach kształcenia ustawicznego. Projekt systemowy Czas na aktywność w Mieście Przemyśl przewiduje również wsparcie dla osób niepełnosprawnych, po przez realizację 12 umów, których podstawowym celem jest wsparcie działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej ON

    Wsparcie dla osób niepełnosprawnych będzie realizowane przez:

    • organizację i finansowanie treningów kompetencji i umiejętności społecznych, na które złożą się: trening asertywności, komunikacja interpersonalna, cv oraz listy motywacyjne.
    • sfinansowany zostanie kurs komputerowy zawodowych dostosowanych do potrzeb
    • dla 4 Uczestników Projektu zostanie sfinansowana dopłata do turnusów rehabilitacyjnych.
Kolejnym zadaniem jest Praca socjalna w ramach, której pracownicy socjalni MOPS będą realizować zadania na rzecz aktywnej integracji, monitorować przebieg realizacji kontraktu, utrzymywać stały kontrakt z UP, udzielać im porad i informacji w ramach podpisanych kontraktów socjalnych.

Podkreślić należy, iż wszyscy uczestnicy projektu systemowego w okresie jego realizacji podlegać będą ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także w ramach kontraktów socjalnych objęci zostaną wsparciem finansowym, mającym na celu umożliwienie im aktywnego uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych zajęciach. Wsparcie finansowe stanowi wkład własny MOPS w projekt.

Realizacja projektu systemowego Czas na aktywność w Mieście Przemyśl jest nową formą pracy z klientami pomocy społecznej. Niewątpliwie jest także wyzwaniem dla kadry Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu, któremu mamy nadzieję sprostać, a efekty wspólnych wysiłków będą zauważalne przez poprawę sytuacji materialno-bytowej uczestników projektu i ich rodzin. Elementy wsparcia udzielanego Uczestnikom Projektu, powinny dać szansę zwiększenia potencjału zawodowego, a przede wszystkim umożliwić uzyskanie pracy osobom bezrobotnym.

Opracował:
mgr Radosław Szuster
Administrator